Menu

Nyhedsbrev 2016-2

image
29. april 2016 kl. 18:04
Nyhedsbrev fra Nivå-Kokkedal Fodboldklub

Nyhedsbrev 2016-2

 

Kære Alle,

 

Så blev græsset endelig grønt, og det er nu tid til endnu et nyhedsbrev.

Der er en masse kampe på Karsen og hver weekend spilles der seniorkamp. Til disse kampe vil der fremover være speaker, programmer/lotteri, bolddrenge og hjemmelavede pølser på grillen. Kom op og støt drengene.

Det er med stor glæde, at vi nu kan annoncere, at vi har fået et kvindeseniorhold, som starter op i uge 18. Vi forventer at alle vil byde dem velkommen til klubben..

 

 

Sommerfest


Som sidste år, hvor vi festede i forbindelse med indvielse af kunstbanerne, kommer der igen i år en fest. I år holder vi et brag af en fest den 11/6, meget mere info kommer snarest fra aktivitetsudvalget til jeres trænere.

 

Kontingenter


På det seneste er det kommet for flere bestyrelsesmedlemmers ører, at der går rygter om, at Nivå-Kokkedal Fodboldklub fremover skal være en elitær klub, og at dette var årsag til kontingentstigning.

Derfor vil bestyrelsen gerne fastslå, at det IKKE er tilfældet. I klubbens vedtægter står følgende: "Klubbens formål er at give fodboldinteresserede mulighed for at spille fodbold på såvel konkurrenceplan som motionsplan."

Vi skal derfor understrege, at stigningen er besluttet på vores generalforsamling, da der var ønsker fra klubbens trænere og mange medlemmer om træning 3 gange om ugen. Der er ikke tale om elite, og alle hold fra U10 og opefter vil få dette tilbud. Hold fra U9 og nedefter har også fået en stigning, her er man med til at betale for denne ekstra træning, som man selv vil få tilbud om, når man bliver U10. Sådan er det at være en del af en klub; man er med til at betale til helheden. Til forskel fra tidligere, hvor en stor del af kontingentet gik til klubbens førstehold, går det nu til hele klubben.  Fra bestyrelsen side håber vi, at de tiltag der er lavet i klubben er synlige for alle.

For at uddybe ovenstående har hverken klubbens sportsudvalg og bestyrelsen planer om at skabe en eliteklub i NKF. Det vi ønsker at skabe er en klub, hvor der er muligheder, der skaber glæde og samtidigt udfordrer samtlige af klubbens medlemmer.

Slutteligt opfordrer bestyrelsen til at lade være med at starte rygter som disse. Er der tvivlsspørgsmål omkring klubbens sportslige linje, skal disse rettes til klubbens sportsudvalg.

Vi gør i samme ombæring opmærksom på, at forårets kontingent forfaldt den 3. marts og vores kasserer går nu listerne igennem. Har man ikke betalt, vil man som tidligere oplyst få låst sin spillerprofil, og kan derfor ikke deltage i træning og kampe.

Har du ikke modtaget et girokort, bedes du henvende sig til klubbens kasserer Pia Quack, enten via mail pquack@invacare.com  eller telefonisk 61556100.

 

Trænere


Vi er i fuld gang med at uddanne vores egne trænere, og har lige fået 13 nye igennem DBU’s B1 trænerkursus.

Derudover har alle klubbens trænere fået tilbudt at deltage i ”Store Trænerdag” arrangeret af DBU. En dag, hvor inspiration til den daglige træning er i fokus sammen med videndeling og networking blandt landets mange fodboldtrænere. Til "Store Trænerdag" kommer bl.a. landstræner Åge Hareide og fortæller om fremtidens landshold.

http://www.dbu.dk/uddannelse_og_traening/traeneruddannelse/traeneruddannelser/Store_Traenerdag_2016

 

Sportsudvalget


I sportsudvalget arbejdes der pt. på at få sat den førnævnte 3 træning i system, hvilket kan være på plads i skrivende stund.

Ligeledes arbejdes der på at finde nye trænerprofiler, samt på udarbejdelse af interne og eksterne trænerkurser.

 

NKF Frivilligkorps


Frivilligkorpsets laver opslag på Facebook med arbejdsopgaver. Det er små opgaver, som man kan byde ind på. Ingen tvang, bare venlig frivillighed og ren hygge.

Se mere på hjemmesiden og NKF Frivilligkorps på Facebook.

 

Holdsport – Kampklar


Med virkning fra den 20/6-2016 skal alle hold have nedlagt holdsport og være overgået til kampklar. Dette giver både hold og klub en masse fordele, mindre tid på adminstration og mere tid til fodbold!

Vi opfordrer alle hold der anvender holdsport i dag til at henvende sig til Lars Merkelsen, så man kan komme på kampklar med det samme. Lars kan kontaktes via mail lars.merkelsen@gmail.com eller mobil 26245006. Lars står også til rådighed, hvis I har spørgsmål til brugen af Kampklar. Læs mere om Kampklar på klubbens hjemmeside - http://www.nivaa-kokkedal-fodboldklub.dk/info-om-nkf/kampklar/

 

Holdledere til alle hold


Der afholdes møde med alle klubbens holdledere 2. maj. Formålet med mødet, er, at styrke sammenholdet endnu mere og vidensdeling på tværs af årgangene på det som foregår udenfor banen. Er du holdleder, og har du ikke hørt om mødet, så kontakt Lars Merkelsen. Har Jeres hold ikke en holdleder, anbefaler vi kraftigt, at der findes en kontaktperson udover træneren. Den smule frivilligt arbejde en holdleder yder for træneren, frigiver en god portion tid til fodbold og åbner døren for flere aktiviteter. Trænerne varetager træning og kamp. Øvrige aktiviteter må forældre og frivillige assistere med.

 

Sponsorudvalget


Der er stadig behov for hjælp til sponsorudvalget. Der er en masse sponsorer, derude som endnu ikke ved, at de gerne vil støtte os. Kontakt Michael hvis du gerne vil hjælpe klubben.

 

Hjemmesiden


Går man ind via www.nivaa-kokkedal-fodboldkub.dk kan man finde svar på mange spørgsmål omkring klubben. Hjemmesiden har været under lidt ombygning. Ikke det store, men vi prøver at gøre den så nem at gå til som muligt. I den proces kan der være links eller menuer som ikke virker korrekt. Meld endelig tilbage til Lars Merkelsen, så det kan blive rettet. I er også meget velkomne til at komme med forslag, ris eller ros – bare klik her.

 

Parkering, samt af- og påsætning


Vi lavede for nyligt opslag på klubbens medier, for at minde folk om, at der er standsning forbudt på Holmegårdsvej ved stien ind til banerne. Dette er tydeligt skiltet, og vi beder folk huske på dette, for spillernes sikkerheds skyld! Samtidig vil vi også gerne bede folk udvise lidt mere hensyn, ved af- og påsætning af spillere. Ud for klubhuset er ofte et kaos af biler, da forældre vælger at sætte spillere af ved klubhuset midt i indkørslen. Dette skaber farlige situationer, og spærrer brand- og redningsvejen. Afslutningsvis vælger flere og flere at parkere langs hækken, hvor der også er tydeligt skiltet med standsning forbudt. Vejen op til banerne, hvor fortovet ud for klubhuset krydses er for brand- og redningskøretøjer, samt køretøjer med særligt godkendt ærinde, ikke til parkering tæt på banerne. Benyt de indhegnede P-arealer langs asfaltvejen til af- og påsætning samt parkering. Igen, dette er for spillernes sikkerheds skyld!

Læs også: Standsning FORBUDT ved stien til NKF på Holmegårdsvej

 

Pigeraketten


Pigeraketten er for piger fra 5-11 år som ønsker at prøve at spille fodbold. Det er gratis at deltage og du er velkommen til at tage din bedste veninde med. I samarbejde med DBU ønsker vi at vise pigerne at fodbold spilles af begge køn og det er en meget populær sportsgren. I NKF spiller der allerede 50 piger ugentligt, hvor vi deltager i stævner, kampe og en masse hygge udenfor banen.

Du skal blot møde op på vores træningsanlæg d. 24 maj kl. 16-19, så er vi klar til at lære dig at spille fodbold og vise hvad det betyder at træne i en fodboldklub.

Du behøver ikke tilmelde dig først.

Læs om pigeraketten her.

 

De erfarne herrer


Superveteranholdet søger stadig spillere +45 år, som har lyst til at spille kampe og træne, så find støvlerne frem og mød op på Karsen. Nærmere info findes på vores hjemmeside.

Klik her for info om Veteran og superveteran - De erfarne herrer

Veteranholdet har igennem vinteren været helt forrygende med 8 sejre og et enkelt nederlag, hvilket betød de vandt rækken. Nu er forårssæsonen startet og veteranholdet spillede deres første kamp mod Lyngby, som blev til en sikker sejr, så det tegner sig godt for den nye sæson.

 

Med venlig hilsen

Bestyrelsen i Nivå-Kokkedal Fodboldklub

 

 

Cookies - NKF bruger cookies for at give klubben overblik over brug af hjemmesiden.
Mere info om cookies - klik her