Menu

Nyhedsbrev maj 2018

image
28. maj 2018 kl. 21:01
- med vigtig info om fodboldpas og sommerfest
NKF Nyhedsbrev maj 2018

I dette nyhedsbrev kan du læse om:

 • Ungtrænere og trænerkabalen
 • Sommerfest lørdag den 9. juni - Tilmelding via hjemmesiden senest 1. juni.
 • Holdboder til sommerfesten - Hvert hold opfordres til at lave en bod.
 • Tag på DBU Fodboldskole i uge 32 på Karsen
 • NKF og den nye persondataforording
  • Alle skal godkende deres fodboldpas
 • Klubbens udvalg og Frivilligkorpset søger frivillige
  • Aktivitetsudvalg
  • Frivilligkorpset
  • Sponsorudvalg
 • Trafiksikkerhed på Karsen
 • Fodboldture i Pinsen - Billeder og opslag fra
  • 2005 til Vesterhavscup
  • 2006, 2007 og 2008 til Pinsecup på Falster
  • 2009 til Fjord Cup

Så kom foråret, ja det har nærmest været sommer, og græsbanerne er klar. Her i sæsonen til senior hjemmekampene vil vi gerne holde en fest og håber derfor at mange af jer kommer forbi med jeres børn og ser fodbold. Tårnet vil åbne og grillen vil blive tændt op til gode hjemmelavede pølser.

Henover den sidste tid har der været arbejdet hårdt på, at få vores trænerkabale til at gå op. Det er lykkedes og ydermere kan vi med glæde fortælle, at vi på mange årgange nu også har Ungtrænere. Ungtrænere som er i gang med en uddannelse som trænere, dette i et forsøg på at få udviklet nye gode trænere til vores klub til fremtiden.

 

Sommerfest lørdag d. 9. juni

Har du husket at tilmelde dig årets sommerfest? Tilmeld dig her på hjemmesiden senest 1. juni... Det er lige om lidt.

NKF Sommerfest 2018 afholdes lørdag d. 9. juni. Vi glæder os til en hyggelig dag med masser af fodbold, hygge og godt humør. Alle er velkomne, men tilmeld jer via hjemmesiden, hvis I vil være med til hygge-fodboldturnering. Ved tilmelding kan I også forudbestille en lækker grillpakke hos Café Karsen, så I ikke selv skal tænke på at have mad med.

SOMMERFEST 9 JUNI 2018

Sæt X i kalenderen - så ses vi

 

Holdboder til Sommerfesten

Husk også at hvert hold stiller med en holdbod, hvor alt overskud går til holdet. Så del din gode idé til en holdbod med holdet og få den sat i værk. Holdboder gør sommerfesten endnu sjovere for både børn og voksne, og så tjener holdet nogle kroner til holdkassen. Eneste restriktion er, at salg af mad og drikkevarer står CafeKarsen for.
Har dit hold en bod klar? Nej! Jamen, hvad venter I på :-) Tal sammen på holdet, og lad os få  en sjov sommerfest igen i år.

Tilmelding af holdbod til Trine fra Frivilligkorpset:
trine-mortensen@hotmail.com

 

Ta' på fodboldskole

Igen i år følger vi op på sidste år succes og afvikler DBU Fodboldskole. Læs meget mere, og se hvor meget man får og får ud af at deltage på fodboldskolen i uge.

TAG PÅ FODBOLDSKOLE UGE 32

Fodbold, Fællesskab og fantastiske oplevelser

 

NKF og den nye persondataforordning

FODBOLDPAS

- ALLE skal godkende deres profil

Fra sæsonopstart august 2018 vil et aktivt Fodboldpas være obligatorisk for alle registrerede fodboldspillere m.fl. i Danmark. Fodboldpasset skal bl.a. gøre det lettere for spillere og klubber at se, hvor den enkelte spiller er spilleberettiget.

Hvor kan jeg aktivere mit Fodboldpas?

Svar: Du kan aktivere dit Fodboldpas på tre forskellige platforme. Hvis du er fodboldspiller over 12 år, kan du med fordel aktivere det via DBU's helt nye spillerapp, Driblr. App'en kan findes i App Store eller Google Play.

Hvis du er værge til en fodboldspiller under 12 år, forælder eller i en anden funktion i din klub, kan du aktivere dit Fodboldpas via. Fodbold app'en (den med DBU-logoet) eller via. Mit DBU på www.dbu.dk.

PERSONDATA

Nye regler om databeskyttelse for danske fodboldklubber

Aktivitetsudvalg

Aktivitetsudvalget er ansvarlig for planlægning og afholdelse af aktiviteter på klubplan. Dvs. aktiviteter som sommer- og julefest, hvor alle klubbens medlemmer er inviteret. Større stævner med flere årgange involveres aktivitetsudvalget også i. Til det praktiske arbejde hjælper NKF frivillig korps.

Karin Hartling (best.medlem)
Email: karin@hartling.dk
Øvrige frivillige – INGEN - kontakt Karin, hvis du vil deltage i aktivitetsudvalget.

NKF frivilligkorps

Frivilligkorpset hjælper til med alle slags praktiske opgaver. Vedligehold af inventar, bagning af småkager, fjernelse af ukrudt. Frivilligkorpset lægger opgaver ud til, som folk kan tilbyde at løse. Ingen påtvinges opgaver. Men uden hænder, kan opgaver ikke løses.

Trine Mortensen (Koordinator i frivilligkorpset) – Email: trine-mortensen@hotmail.com
Antal registrerede frivillige: Knap 20

Må vi kontakte dig, når der er småopgaver, så meld dig til herunder eller kontakt Trine:

Sponsorudvalg

Vi er rigtig glade for nye sponsorer, og derfor arbejdes der løbende på at skaffe nye.

Skulle man have behov for, at finde sponsorer til et holdarrangement eller har man ideer til en ny klubsponsor, bedes man kontakte Karsten Warming, inden man selv kontakter sponsoren. Dette da vi gerne vil undgå, at der er flere der render eventuelle sponsorer på dørene.

Kontakt.: Karsten Warming– Email: KW@Bonde-Noringriis.dk

Parkering, samt af- og påstigning på Karsen

ULYKKEN

- der IKKE må ske

Vi skal endnu engang henvende os til jeres fornuft, når det drejer sig om kørsel og parkering på Karsen. Vi oplever stadig mange der har meget travlt med at få hentet eller sat sine børn af. Vi vil endnu engang opfordre til, at dette sker på en af de mange parkeringspladser på området. 
Vi oplever desværre stadig en meget tæt trafik foran klubhuset som fjerner udsynet hvilket kan betyde, at vores børn kommer ud for uheld. Vi har i en længere periode været i dialog med kommunen om bedre skiltning. Indtil dette sker bedes alle anvende parkerings-pladserne og i øvrigt accepterer de skilte der allerede er på plads.

Og som en lille ekstra detalje, minder vi om regler for hunde på Karsen. Disse skal føres i snor.

Billedresultat for hunde skal føres i snor

 

Fodboldture i Pinsen

Pinsen bød på masser af godt vejr og god fodbold.

Årgang 2005 var til VesterhavsCup, 2006, 2007 og 2008 var til PinseCup på Falster og 2009 var draget til Frederikssund.

Alle holdene fik masser af sol, masser og fodbold og en masse gode oplevelser.

VESTHAVSCUP MED 2005

Masser af sol og god fodbold

PINSECUP2018

Følg NKF årgang 2006, 2007 og 2008 til årets Pinsecup

Cookies - NKF bruger cookies for at give klubben overblik over brug af hjemmesiden.
Mere info om cookies - klik her